How Much Does a Swan Cost?

Thinking of owning a unique pet? Let us inform you that there would be hundreds of options but we would suggest getting a pair of swans. Ducks, geese, and swans are hard to keep but they make a great house pet.

You might have seen pet ducks or even pet geese as well, spotting a pet swan can be rare.

The reasons are that they are hard to keep, potty trained, and we believe that they would be expensive to raise.

Swans are indeed hard to keep and potty trained but they are not expensive to raise at all. Want to know how inexpensive they are? Let’s find out.

Swan Cost with Different Factors

Ducks, geese, and swans are all closely related. All these waterbirds more or less cost the same. One swan can cost more or less $500 whereas a pair can be bought somewhere between $900 to $1000. The popular breeds can be a bit expensive.

It’s important to mention here that few factors influence the swan’s price so you might or might not get your favorite breed in exchange for the same price. The factors that influence the swan’s price are;

  • Health
  • Age
  • Breed
  • Sex

If the Swan belongs to a popular breed and is active, alert, healthy, and sexually mature, it may require you to pay more.

However, if you are going to keep one swan as a pet(it’s recommended to get a pair), buying a male swan would be more economical than bringing a female home.

The story does not end on bringing a swan home, you would be spending every day, week, month, and year for it’s health and wellness.

Upkeep Cost of Swan

The weekly, monthly, or yearly cost you have to bear to keep a swan would be called an upkeep cost. Here is the rough idea of the swan’s upkeep cost;

Feeding cost

Swans not living in the captivity eat pondweed, sea arrow grass, salt marsh grass, ell grass, club rush, green algae, wigeon grass, tadpoles, stonewort, and some insects like milfoil and mollusks.

The domestic swans get to eat wheat, grains, mixed corn, floating duck pellets, and oats, etc.

It’s super hard to arrange milfoils, mollusks, sea arrow, salt marsh, ell, club rush, wigeon grasses for the domestic swans, the domestic swans have no option but to eat more or less the same feed as ducks.

So, if the pair is given a typical pet waterfowl feed, the average monthly feeding cost can be expected to go up to $50.

Water cost

Swans need continuous access to fresh water every day as we all do.

It’s one of the reasons why these waterbirds are often noticed living around freshwater lakes, ponds, rivers, and inlets, etc.

So, for your swan’s health and wellness, you need to make fresh water available all the time. The continuous freshwater access can cost a new swan parent around $20 a month.

Veterinarian cost

Swans are just as sensitive as their cousins; ducks and geese.

They can be great pets but this lifestyle does not suit these aquatic birds well. So, regular veterinary checkups would help you in maintaining your health and wellness.

If everything remains well, the average monthly veterinarian cost can add around $50 to $70 to the total monthly expenses.

Keep that in mind that a special fee can be demanded as the vets do not normally entertain ducks, geese, and swans. It can be as low as $10 or as high as $20.

Diapers

It must be noted that most birds can not be potty trained, geese, swans, and ducks are a few of them.

As it’s hard to confine these waterbirds to a small house like cats and dogs, you are usually left with no choice but to keep them in diapers.

If you do not want them to keep messing around, the diaper expense would be around $30 to $40 a month.

One time costs

Other than monthly feeding, water, and Veterinarian cost, there are would-be some expenses you might have to bear only once. You have to spend on housing, feeding and water pots, and nesting box.

Housing

Swans, ducks, and geese can not be confined to houses all the time. They might not need a house on water but the domestic swans require a shelter with a solid roof and walls.

The house can be built or got built. Whether you build it yourself or get it built, it would cost around $100 to $600.

If you are planning to add the additional flooring, bedding, and a ventilation system, add $200 to $300 to the swan housing cost.

swan

Feeding and water pots

The pet ducks, swans, and geese are usually pampered with ready-made feed.

The ready-made feed is usually expensive, the keepers have to be careful that the food does not get wasted at all. The feeders are often bought to minimize wastage.

The duck feeders can be bought online for around $30 to &$70. The waterer would be equally a bit expensive, the well-trusted brand “Harris Farms” has been selling a poultry waterer for $40.

It’s important to mention here that you would hardly find a specific swan feeder or waterer, the new swan parents either have to invest in some poultry or duck feeders and waterers.

Nesting box

Having a feeder or waterer might be a luxury but a house with a nesting box would be a necessity. The swan nesting box is usually the same as ducks.

It can also be built or bought online. The average built nesting box can cost up to $20 whereas, the high-quality nesting box can make you pay even more than $40.

Net annual cost

The first year’s cost would definitely be high for obvious reasons whereas, the rest of the years would be easily manageable.

In the first years, the net annual cost would be more or less 1,160 whereas for the rest of the years you might not have to save more than a few hundred dollars.

  • R Robinson has done his degree in Agronomy and Animal breeding from the CAU (China Agriculture University). He is serving as a livestock expert in local farms.

Leave a Comment